Kde získať skúsenosti, keď na každej pozícii vyžadujú skúsenosti…?
Častý vtip a aj častá realita v dnešnej dobe.

Mnoho mladých ľudí vyštuduje jednostranne zamerané stredné či vysoké školy a po po ich ukončení nastáva tá dôležitá otázka:

„Ako mám získať prácu vo svojom obore bez akýchkoľvek skúseností?“
Môže sa zdať, že väčšina pracovných miest si vyžaduje predošlé pracovné skúsenosti.
Keď sa snažíte získať svoju prvú prácu v odvetví, kde chcete pôsobiť, je niekoľko krokov, ktoré Vám môžu pomôcť presvedčiť spoločnosti, že máte na to aby to s Vami vyskúšali ?
Ako prvé, upravte si životopis tak aby vyzdihoval kompetencie relevantné pre pozíciu, ktorú chcete získať. Venujte pozornosť rôznym „soft skills“, ktoré by mohli mať pre danú prácu pridanú hodnotu. Takže ak máte skúsenosti ako čašníčka a uchádzate sa o pozíciu v oblasti sales manažmentu, vyzdvihnite svoju orientáciu na zákazníka, komunikatívne zručnosti a skúsenosti v oblasti služieb!
Môžete tiež urobiť omnoho viac ako spoliehať na zapôsobenie svojho životopisu, ide o iniciatívu, ktorá vždy pôsobí pozitívne, niekedy viac ako samotné skúsenosti. Ak sa uchádzate o prácu v oblasti marketingu reklamy, pripojte k motivačnému listu aj súbory so svojimi originálnymi nápadmi, plagátmi, či logami.
V neposlednom rade, budujte svoje zručnosti. Hľadajte spôsoby ako vyplniť medzery, ktoré máte preto aby ste boli dokonalým kandidátom. Choďte na workshopy, kurzy, školenia, dobrovoľné prednášky na univerzite. Zbierajte diplomy za účasť, certifikáty, osvedčenia. Ak takýmto spôsobom sa dajú minimalizovať potreby zaškolenia, ktoré vzniknú zamestnávateľovi po Vašom prijatí.
„Ako sa vyhnem vyhoreniu v novej práci, keď bude všetko úplne nové?“
Ak máte problémy alebo skúsenosti s vyhorením v práci, v prvom rade sa treba pozrieť na všetko mimo práce. Napríklad či dostatočne spíte, či máte pestrú stravu, pohyb a minimalizujete stresory v osobnom živote. To všetko môže spôsobiť, že hneď ako nastúpite do novej práce, kopec nových podnetov okamžite spôsobí Vaše vyhorenie. Treba si tiež uvedomiť, že to čo nás zväčša najviac trápi v práci, ničí našu chuť a schopnosť pracovať nie je náročnosť práce ale jej nezmyselnosť. Ak sa už od rána pozeráte na nekonečný list povinností, ktoré Vás čakajú, prehodnoťte, ktoré z nich majú viac ako jedno denný význam.
„Ako mám zvládnuť toľko zodpovedností ak nemám žiadne postavenie a autoritu?“
To sa stáva občas každému. Jedna vec, ktorá zaručene pomáha je nemyslieť na stále len na Vás, Vaše zodpovednosti, Vášho šéfa, čo si pomyslí, či tím bude spokojný a nepotopíte ho… jednoducho sa sústreďte na úlohu. A rovnako, nehanbite a neberte svoju závislosť na ostatných ako nevýhodu. Ak ste v spoločnosti druhý týždeň a všetci ostatní 2 roky, jednoducho k tomu pristupujte ako začiatočník, nová posila. Ak sa potrebujete niečo opýtať, napríklad: „Potrebujem tie vyúčtovania najneskôr do piatku“, preformulujte to na „Pošlite mi vyúčtovania do piatku, pomôže mi to mojím tempom všetko stihnúť a tak splniť naše tímové ciele“.
Preto najdôležitejšou radou je, nakoniec, výzva urobiť zo seba vyzdvihnutím tých správnych schopností a zameraním sa na správne ciele. Juniori bez skúseností nie sú pre spoločnosti len kopec času a investícií, ale aj veľký priestor pre budovanie a vkladanie svojich ambícií do budúcna. Preto ukážte zo seba všetko to najlepšie čo ste sa v živote naučili a môže to znamenať oveľa viac ako rok skúseností na konkrétnej pozícii.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.