Vzdychanie nad nedostatkom ľudí na trhu je už počuť z každej strany. Keď sa ale zameriame na menšie, často opomenuté skupiny ľudí zistíme, že je stále odkiaľ brať a kde hľadať.
Na začiatok treba byť fér a povedať, že klasická sťažnosť „ľudia nie sú“ má v súčasnej situácii rekordne nízkej nezamestnanosti reálny základ. Podľa dát zo štatistického úradu, pracovné sily na trhu práce stále ubúdajú. Situáciu si ale zamestnávatelia sami často zhoršujú tým, že ignorujú určité skupiny kandidátov. Hovoríme o starších ľuďoch a rodičoch, ktorí majú záujem vrátiť sa z rodičovskej dovolenky skôr napr. na skrátený úväzok. Tieto skupiny, ktoré sú dlhodobo zamestnávateľmi odsúvané na okraj záujmu, pritom tvoria viac ako polovicu ľudí,ktorí sa na trhu práce objavujú ako okamžite dostupní.
Chýbajú čiastočné úväzky
Rodičia (u nás stále predovšetkým matky) majú zložitú situáciu pri návrate do práce, predovšetkým kvôli nedostatku pozícií s možnosťou čiastočného úväzku. V súčasnosti je ich na trhu asi 10 – 15%, ale aj v drvivej väčšine týchto pozícií, zamestnávatelia preferujú človeka k dispozícii na plný úväzok. Veľká časť aktívnych mamičiek tak kvôli nedostatku príležitostí na skrátený úväzok začína uvažovať o voľnejšom režime, a teda začínajú pracovať na seba, podnikať. Po ukončení rodičovskej dovolenky potom majú tendenciu zostať ako živnostníčky alebo zostanú pri podnikaní. Zamestnávateľa teda už až tak nepotrebujú. Vo veľkých firmách pritom práve takáto pracovná sila, schopných a aktívnych mladých ľudí chýba.
Čo tak urobiť s mamičiek skvelý a výkonný tím? Môže sa to vyplatiť.
 
„Ulovte“ si starších zamestnancov ako prví.
 
Starší zamestnanci majú na rozdiel od mamičiek problémy s prekonávaním predsudkov pri získavaní alebo zmene zamestnania. V budúcnosti sa to pritom bude musieť zmeniť, pretože staršia generácia začne na pracovnom trhu a všeobecne v spoločnosti prevládať. Keď sa pozrieme na zloženie populácie na pracovnom trhu, veľkú časť tvoria ľudia narodení v 70. rokoch. Keď sa budú táto skupina blížiť k dôchodkovému veku, bude veľmi ťažké ich na trhu práce nahradiť. Skôr či neskôr nastane v aktuálne preferovanej skupine 25 – 35 rokov veľký prepad a dominantná skupina zamestnancov bude mať okolo 50 rokov.
 
Čo teda s tým starnutím?
Riešení situácie sa ponúka niekoľko. Podporuje sa pracovná migrácia, stále sa oddaľuje dôchodkový vek (aj keď to už dlho pravda byť nemusí) atď. Najväčší zmysel však dáva, umožniť mladým rodičom a starším zamestnancom jednoduchšie si nájsť prácu alebo ju jednoduchšie zmeniť. V prípade tej druhej skupiny, starších, je veľmi dôležité už teraz začať vytvárať podmienky pre ich lepšie zamestnávanie, školenie a rekvalifikáciu.
V rámci zníženia počtu mladých ľudí na trhu práce čakáme najväčší nedostatok tejto skupiny najmä na technických pozíciách, kde je potrebné technické vzdelanie. Firmy, ktoré zamestnávajú vysokoškolsky vzdelaných, vysoko kvalifikovaných technikov by sa mali pripraviť na čas, kedy bude ich nájdenie takmer nemožné.
Pri reorganizácii pracovných miest a úväzkov či zamestnávaní mamičiek a starších ide vlastne len o premýšľanie „out of the box“.
Skúsite to? Skúste sa po takýchto kandidátoch obzrieť na pracovných portáloch.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.