HR Generalista, Recruiter či HR Špecialista. Kto je kto a aký je v ich práci rozdiel?

V oblasti ľudských zdrojov sa „HRisti“ rozdeľujú na dve skupiny odlišnej kariérnej cesty – Generalisti a Špecialisti. Práca HR Generalistov je úzko spojená s businessom aby mohli poskytovať rýchlu podporu svojim zamestnancom, vedeli ľahšie a presnejšie riadiť programy a postupy, aby šírili, udržiavali a implementovali potrebné firemné aj obchodné politiky. HR špecialisti sú zvyčajne súčasťou celej HR skupiny, ktorá podporuje všetky business oddelenia. Majú hlboké a detailné vedomosti v konkrétnej oblasti ľudských zdrojov ako napríklad výberový proces či prijímanie do zamestnania. HR Generalisti ako všeobecní predstavitelia poskytujú podklady a informácie špecialistom, ktorí rôznymi postupmi nachádzajú a vyberajú všeobecných zamestnancov, ktorí taktiež nimi vytvorené postupy a náplne práce budú vykonávať.

HR Generalista

Je to generálny riaditeľ ľudských zdrojov, ktorý poskytuje priamu podporu zamestnancom a manažérom v oblasti ľudských zdrojov. Generalisti majú široké znalosti o väčšine oblastí ľudských zdrojov, ale nemusia mať špecializáciu v žiadnej oblasti. Keď sa stretávajú s problémami, ktoré si vyžadujú špecializované vedomosti, dostávajú radu alebo pomoc od špecialistov z HR skupiny alebo od externej poradenskej firmy.

Recruiter

Recruiter je náborový pracovník. Pomáha priviesť tie správne talenty do organizácie. Náborový pracovník získa informácie o typoch zručností a kompetencií potrebných na obsadenie voľných pozícií a následne prechádza celou sieťou zdrojov pre nájdenie vhodných kandidátov napr. tradičné reklamy, inzercie pracovné portály a sociálne médiá. Recruiteri zvyčajne selektujú potenciálnych zamestnancov, takže hiring manažér trávi čas pohovorom len s kvalifikovanými kandidátmi.

Personalisti

HR Generalista zvyčajne podporuje obchodnú jednotku a je fyzicky prítomný v blízkosti zamestnancov obchodnej jednotky skôr ako so zamestnancami ľudských zdrojov. Generalisti pomáhajú business pracovníkom – personalistom lepšie pochopiť obchodné stratégie a priority daného oddelenia komplexne.

Funkční recruiteri

Náborový pracovník je často súčasťou firemnej HR skupiny, ktorá poskytuje špecializovanú podporu, zvyčajne manažmentu, vo všetkých obchodných oddeleniach. Mnohí náborári – recruiteri majú alebo rozvíjajú svoju špecializáciu v konkrétnej funkčnej oblasti, napríklad v oblasti informačných technológií, a to aby získali väčšie technické znalosti o pracovných povinnostiach a zručnostiach. Náborový pracovník s odbornými znalosťami vo určitej konkrétnej funkčnej oblasti zvyčajne vyhľadáva a náboruje nových zamestnancov pre túto oblasť v celej organizácii.

Keď sa rozhodneš začať svoju kariéru v HR, čo si vyberieš a na akú pozíciu sa chceš vypracovať?

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.