Na internete a recruitment fórach sa nachádza nespočetne veľa tipov o tom ako zažiariť na pohovore, urobiť dobrý dojem, prispôsobiť seba-prezentáciu danej pozícii a zamestnávateľovi. V teoretickej rovine si vieme načítať návody ale v danej situácii, „na ostro“ je občas dokonalo reagovať naozaj ťažké. Skúsení recruiteri absolvovali desiatky alebo aj stovky pohovorov počas svojej kariéry. Vedia popísať, aké správanie ich očarilo, čo ich hiring manažéri očakávajú a čo je u nich v spoločnosti kľúčom k úspechu. Čo by teda robili skúsení recruiteri keby sedeli na stoličke na opačnej strane stola, teda boli kandidátom? Aké triky či prípravu na pohovor by zvolili, aby nenechali nič na náhodu?
1. Oplatí sa nechať svoju osobnosť zažiariť. Váš životopis nehovorí zamestnávateľovi o tom, aký ste ako osoba. „Osobnostný fit“ sa stáva čoraz významnejším vo svete náboru. V dnešnej dobe nestačí dobrý životopis. Aby ste vynikli z davu, nechajte svoju osobnosť žiariť. Nakoniec, môže byť rozhodujúca pri výbere. Aj mierne nedostatky v skúsenostiach môže vyvážiť osobnostné nastavenie a hodnoty, ktoré na prvý pohľad zdieľate a spoločnosť si na nich zakladá.
2. Životopis a sprievodný list, ktorý odovzdávate pri reakcii na pracovnú ponuku alebo priamo na pohovore, by mal zodpovedať pracovným požiadavkám zamestnávateľa a potom už na osobnom pohovore stačí prejaviť seba a informovať zamestnávateľa o tom, čo vás odlišuje od ostatných kandidátov. Na základe životopisu sa dostanete na pohovor, ale to, ako sa prezentujete počas procesu pohovoru, určí, či dostanete prácu. Okrem toho je pred pohovorom dobré povenovať sa svojim sieťovým pripojeniam a na sieti ako je LinkedIn alebo iných fórach kontaktovať (spojiť sa) tých, ktorých poznáte, že sú spojení so spoločnosťou, pre ktorú chcete pracovať. Štúdie preukázali, že ak sa viete odvolať na známeho zamestnanca v spoločnosti, ktorý by vás odporúčal, máte 10-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa do práce dostanete.
3. Recruiter či kandidát, obaja sú ľudia, len sedia na opačnej strane stola. Obaja by sa mali správať k druhému tak ako to očakávajú k sebe, preto treba na pohovore vystupovať s úprimnosťou, bezúhonnosťou, odhodlaním a rešpektom. A prejavte túžbu a nadšenie pre prácu!
4. Na začiatku procesu pohovoru, recruiteri často vyzývajú kandidátov, aby si naštudovali informácie o spoločnosti. Hiring manažéri veľmi oceňujú pripravenosť kandidáta na na rozhovor a jednou z najdôležitejších vecí, ktoré očakávajú je prehľad. Odporúčajú uchádzačovi, aby si prečítal najnovšie správy o spoločnosti, porozumel ich základným hodnotám a poslaniu, prečítal si recenzie spoločnosti a preskúmal popis pozície, na ktorú sa hlási. Byť pripravený vám pomôže aj pochopiť, či je spoločnosť pre vás vhodná, a ukáže hiring manažérovi pracovnú etiku.
5. V rámci prieskumu pre absolvovaním pohovoru sa snažte pochopiť, prečo je pozícia otvorená a problém, ktorý sa spoločnosť snaží touto pozíciou vyriešiť. Problémom rozumieme úlohy, ktoré potrebujú zastrešiť alebo status projektu, ktorý by ste mali za úlohu dokončiť.
6. Čím viac času investujete do prípravy, tým plynulejší bude výberový proces. Čítanie len pracovnej ponuky nestačí. Zaujímavé je aj vytvoriť si zoznam otázok, ktoré by ste chceli na pohovore položiť hiring manažérovi alebo zamestnancom spoločnosti keby ste ich poznali. Na konci každého pohovoru je priestor pre otázky, je dobré pripraviť sa na túto situáciu a rozprúdiť krátku pútavú diskusiu.
7. Poriadne sa pred pohovorom v pokoji zamyslite a ubezpečte samého seba, že máte o pozíciu záujem, nakoľko, a ako veľmi sa chcete snažiť byť úspešný/á. Ak je nadchádzajúci pohovor pre vás naozaj dôležitý, svoju vášeň a motiváciu pre túto rolu vyjadrite skutočným a autentickým spôsobom.
8. Buďte aktívni. Pred pohovorom si skontrolujte aktuálnosť svojho profilu na LinkedIn, povenujte sa vytvoreniu výstižnej a najnovšej verzii vášho životopisu. Kontaktom so svojimi známymi a sledovaním recenzií napríklad na internete budete vedieť identifikovať typy spoločností alebo možno aj konkrétne spoločnosti, v ktorých by ste mali záujem pracovať. Na pohovore potom budete vedieť presne povedať, prečo chcete vo firme pracovať a čo vás na nej zaujíma.
10. Ak viete „vydokladovať“ svoje skúsenosti, na pohovor príďte pripravený. Prineste si príklad projektu, na ktorom ste pracovali a súvisí s rolou, o ktorú sa uchádzate. Alebo si pripravte základné informácie, krátky „prejav“ zdôrazňujúci to, čo ste už robili a mohlo byť mať priamy vplyv na úspech vo vašej budúcej práci a úlohách.
11. Aj keď na pohovore možno zistíte, že rola nie je pre vás tá pravá, buďte vďačný za príležitosť počas náborového procesu. Predsa len, spoločnosť o vás prejavila záujem a poskytla vám túto skúsenosť, venovala vám čas.
Na blogu UndercoverRecruiter boli touto otázkou vyspovedaní viacerí skúsení recruteri z veľkých spoločností zo zahraničia. Takto odpovedali na otázku, ako by to robili oni, čo možno vypovedá aj o tom, čo očakávajú.