Prieskumy vo Veľkej Británii oznamujú aktuálne najnižšiu nezamestnanosť od roku 1975 a nezamestnanosť rovnako klesá aj u nás.

V posledných rokoch však, aj napriek klesajúcej nezamestnanosti pozorujeme jeden zaujímavý fenomén. Tak ako v Británii tak aj u nás, zamestnávatelia uvádzajú, že sa ich nábor ľudí od minulého roka zvýšil. Štatisticky však rovnaké množstvo zamestnávateľov uvádza, že sa zvyšuje fluktuácia a že sa len márne snažia si svojich vysokokvalifikovaných zamestnancov s potenciálom udržať.

Prečo a v čom firmy zlyhávajú, keď chcú identifikovať, prilákať alebo si udržať tých najvýkonnejších zamestnancov?

Podľa výskumov 32% zamestnancov očakáva, že do dvoch rokov opustí svoju aktuálnu prácu. Je to veľké percento a problémom je aj to, že firmy sa často snažia udržať si tých nesprávnych zamestnancov. resp. čo najviac zamestnancov namiesto toho aby sa orientovali na udržanie si tých pár vysoko talentovaných.

Ako sa však správne zamerať na TOP zamestnancov a udržať si ich? Štúdia Ben Muir uvádza, že zamestnávatelia a zamestnanci sa len málo zhodujú v tom čo je ponúkané a čo zamestnanci považujú za lákavé. Najmä v rámci benefitov.

Podľa prieskumov, TOP zamestnancov v spoločnostiach najčastejšie zaujíma konkurencieschopný fixný plat, istota v zamestnaní a benefity uľahčujúce ich osobný život.

Zamestnávatelia však najčastejšie upozorňujú na motivujúcu náplň práce, pracovné výzvy či skvelú firemnú kultúru.

O čo sa skutočne zamestnanci vo všeobecnosti najviac zaujímajú:

ICIMS zistil, že 92% všetkých zamestnancov na plný úväzok sa domnieva, že spoločnosti, ktoré ponúkajú netradičné benefity majú väčšiu šancu prilákať k sebe talentovaných zamestnancov. Špičkový zamestnanci paradoxne ale nechcú pracovať za nespravodlivé odmeňovanie a nenechajú sa ľahko obmäkčiť všednými nefinančnými odmenami ako káva zdarma, zľavnené obedy v kantíne, minibary či ovocné dni.

Až traja z piatich ľudí uvádzajú, že benefity a zamestnanecké výhody sú jedným z najdôležitejších činiteľov pri ich rozhodovaní o prijatí novej práce.

Toto je 7 benefitov, na ktorých Top zamestnancom najviac záleží:

  • férová alebo veľkorysá mzda
  • zdravotné poistenie (príspevky na lekárske vyšetrenia, zuby…)
  • výrazne preplácaná dovolenka
  • výkonnostné bonusy
  • platená PNka
  • príspevky na dôchodkové sporenie
  • vyváženie pracovného a súkromného života

Odmeňovanie zamestnancov je teda samozrejme dôležité, slušný príjem je však vždy dôležitejší. Čo to v dnešnej dobe pre zamestnávateľov znamená? To, že zamestnanci vedia čo chcú a oni im musia ponúknuť to, čo potrebujú.

 

Zdroj: http://engageforsuccess.org/top-talent

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.