Rozmýšľate nad zmenou práce? Možno, ako veľa iných zamestnancov, čakáte kedy bude “lepšia ponuka”, “lepšia situácia” alebo “vhodná doba”.
Niekdy čakáme príliš dlho kým si uvedomíme, že situácia v našom zamestnaní nie je dobrá. Dôvodom býva dobrý kolektív, stále zázemie, vyhovujúca poloha spoločnosti…ale, z náplne práce nie ste až tak nadšení.
Väčšina ľudí si samozrejme nemôže dovoliť zanechať “nie až tak dobrú” prácu len preto, že cítia pokles motivácie. Avšak ignorovanie pocitu potreby zmeny môže byť na škodu pre vás aj ostatných. Kedy je najlepší čas rozhodnúť sa odísť a kedy začať si hľadať novú prácu?
Ak čakáte s hľadaním novej práce príliš dlho, prejavy na seba nenechajú dlho čakať. Aj keď nie je ľahké dať výpoveď, v prípade, že vaša práca vás naozaj nebavila, prichádza po výpovedi úľava. Čakanie má horšie následky ako únava, zlá nálada, väčšie napätia alebo naopak pasivita a depresia. Ak svoju rezignáciu neplánujete a hovoríte si, čo už, budem tu navždy, jedného dňa sa môžete spamätať v situácii, že ste naozaj zostali navždy v práci, ktorá vás nebaví a už naozaj nie je vhodná doba meniť zamestnanie.
Existuje niekoľko varovných signálov, že potrebujete profesijnú zmenu. To, že sa nad nimi zamyslíte môže vašu situáciu zachrániť pred krízovým stavom. Tu je niekoľko z nich.
Už uvažujete o nájdení novej práce.
Okrem príležitostných zlých dní, kedy by ste si chceli do minúty zbaliť stôl a navždy odísť, premýšľate o zmene zamestnania stále. Ak ste ale už niekedy premýšľali o zmene zamestnania, aj keď len pár krát, niečo na tom bude. Zamyslite prečo svoju prácu robíte. Je to preto, že vás baví a napĺňa alebo preto, že je to práca a je za ňu platené…
Vo vašich rozhovoroch s rodinou a priateľmi dominujú sťažnosti a námietky týkajúce sa vášho pracovného dňa.
Ak každá večera v kruhu blízkych začína a končí negatívnym komentárom o vašom pracovnom dni, či zamestnávateľovi, možno je načase nájsť si prácu, ktorá nebude podnecovať nenávisť, ale naopak produktívnu diskusiu o vašich profesionálnych výzvach, získaných poznatkoch a najdôležitejších udalostiach dňa.
Ocitnete sa často snívate o odchode do dôchodku – aj keď ste mladí.
Trávite celý deň snívaním o odchode do dôchodku, počítaním rokov, mesiacov a dní, koľko ešte? Netrávte svoj profesionálny život v režime odpočítavania. Využite tento pocit ako motiváciu urobiť prvý krok k lepšiemu zamestnaniu a každodennému pocitu.
Horšie spíte.
Stres robí veľa ale aj konštantná nespokojnosť. Ak máte problémy so spánkom alebo sa v noci zobudíte s obavami o svoju prácu, rozhodne to nie je dobré. Spánok je pre vaše zdravie veľmi dôležitý a stres spôsobený prácou môže byť príčinou zlého spánku. Ak máte v práci stres a nechuť, klesá vaša produktivita, tým rastie aj zlý pocit z pracovných úloh a úzkosť a zlá práca sa tak javí ešte horšia. Ak budete unavení, výzvou je aj dokončiť svoje bežné denné úlohy, nie ešte hľadať nové výzvy. Raz sa však treba motivovať urobiť prvý krok k lepšej práci a pocitu.
Všimli ste si rôzne zmeny na vašom zdraví alebo v správaní?
Niekedy je práca pôvodnom našej bolesti hlavy, niekedy stred a nechuť do práce spôsobí slabosť, nevoľnosť, smútok. Ak je vaša práca chorá, môžete z nej byť chorí nepochybne aj vy sami. Vtedy, je správny čas hľadať si novú prácu.
Po práci hľadáte okamžité uvoľnenie.
Práca by nemala byť aktivita, pri ktorej netrpezlivo čakáte keby skonči a tešíte sa ako si sadnete k poháru vína a zabudnete na ňu.
V práci ste menej produktívny, chýba vám zanietenie a často sa radšej namiesto plnenia svojich pracovných úloh len tak nudíte.
Ak je pre vás práca rutina a podnety hľadáte každých 10 minút na sociálnych sieťach alebo pri návšteve kuchynky, je čas hľadať si psychicky stimulujúcu prácu, ktorá vašu hlavu zamestná, podnieti ju k pozitívnym myšlienkam a motivácii pracovné úkony vykovať a dostať sa k výsledkom či cieľu.
So spolupracovníkmi alebo šéfmi máte často výmeny názorov a nemáte pocit, že máte nad svojou prácou kontrolu?
Ak vaša nespokojnosť s prácou spôsobuje napätie v kancelárii alebo ak ste dostali varovanie o svojom výkone alebo správaní, určite je čas začať hľadať si novú pozíciu. Je dobré odísť zo zamestnania vždy v priateľskom duchu. Vás aktuálny zamestnávateľ môže byť pre toho budúceho zdrojom referencií alebo odporúčaní. Nenechajte aktuálnu prácu ohroziť možnosť získať lepšiu.
Čo urobiť ďalej
Ak ste sa rozhodli hľadať nové výzvy, neopúšťajte svoju aktuálnu prácu. Vo väčšine prípadov môžete precízne, po tichu a strategicky začať hľadať novú pozíciu skôr, ako odkomunikujete svoju rezignáciu.  Ak nie ste aktuálne zamestnaný , najjednoduchšie je nájsť si dočasnú alebo čiastočnú prácu. Keď pracujete, nie je tak dôležité nájsť si novú prácu ihneď. Vyhnete sa tak stresu z nezamestnanosti a riziku, že sa opäť zle rozhodnete a a nastúpite do práce, ktorá vás tiež nebude robiť šťastnými.
Veľa šťastia. Nájdite si šťastnú prácu.

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.